ریپاریوم گیاهی; ابعاد جدیدی از نگهداری گیاهان آکواریومی
ریپاریوم گیاهی; ابعاد جدیدی از نگهداری گیاهان آکواریومی

ریپاریوم گیاهی; ابعاد جدیدی از نگهداری گیاهان آکواریومی

نوشته شده توسط: Devin Biggs
ترجمه و ویرایش توسط وحید پازوکی

 

معرفی

علاقه مندان به آکواریوم های گیاهی بسیاری از جنبه های فریبنده سرگرمی خود را بررسی کرده و نتیجه این تلاش ها، اصلاح سبک های تانک های گیاهی بوده است. این سبک ها شامل :

سبک هلندی، سبکی که کاشت گیاهان به صورت منظم در کنار یکدیگر و برداشتی از باغ های رسمی گل است

سبک آکواریوم طبیعی، سبکی که الهام گرفته شده از زیبایی شناسی مناظر وحشی طبیعی است

سایر مردم به سادگی با استفاده از انواع گیاهان آکواریومی، مطابق سلیقه خود یک دکور زیبا را ایجاد می کنند. تنها موارد اندکی در طبیعت می تواند با شکوه و جلال یک گیاه اکیندروس، یک نیلوفر تایگر و یا یک مجموعه انبوه از گیاه پوگوستمون رقابت کند.

 

ریپاریوم گیاهی; ابعاد جدیدی از نگهداری گیاهان آکواریومی

علیرغم تنوع گیاهان و نیز تکنیکهای به کار رفته در تانک های گیاهی، گروه مهمی از گیاهان آبی کمتر در تانک ها استفاده شده اند. در مناطق ساحلی کم عمق ودر امتداد کناره های رودخانه ها، دریاچه ها و جویبارها، گیاهان داخل آبی ریشه هایشان را در بستر اشباع شده رودخانه محکم کرده اند درحالی که شاخ و برگشان خارج از آب و در هواست. آکواریوم دارها از رشد محدود گیاهان آبی تا سطح تانک و سپس عبور از آن و ادامه رشد در هوا، لذت می برند. بسیاری از گیاهان آبی مستعد زندگی دو زیستی هستند. اما آنها به ندرت در طراحی دکوراسیون مورد استفاده قرار میگیرند. این جالب نیست زیرا این گیاهان دارای تنوع بسیاری در شکل برگ ها، رنگ و بافتشان هستند. بسیاری از این گیاهان در صورت توجه به نیازمندی هایشان، به خوبی در آکواریوم رشد می کنند. در این مقاله به سبکی که سالهای اخیر و توسط علاقه مندان در آمریکا رشد یافته می پردازیم؛ رپپاریوم گیاهی، استفاده از گیاهان آبی دوزیست در کنار ماهی های آکواریومی. ما در نسیم یاس به کمک مترجمین و متخصصین خود در تلاشیم تا شما را با انواع سبک های نگهداری آکواریوم آشنا کنیم تا شما نهایت لذت را برده و بتوانید حق انتخاب های فراوانی در دیزاین تانک خود داشته باشید .

تصویر زیر یک ریپاریوم گیاهی ۲۰۰ لیتری را نمایش می دهد. بالای سطح آب توسط گیاهان آبی دو زیست متنوعی انباشته است در حالی که زیر آب گیاهان و ماهی های آکواریومی حضور دارند.

ریپاریوم گیاهی; ابعاد جدیدی از نگهداری گیاهان آکواریومی

 

سیستم گیاه کاری ریپاریوم

بسیاری از روش ها و تجهیزاتی که در تانک های گیاهی سنتی استفاده می شده است، در ریپاریوم نیز به خوبی عمل می کند، اما رشد در ریپاریوم شامل چند تکنیک اضافی نیز می باشد. چالش ویژه در رشد گیاهان آبی در ریپاریوم اینست که بیشتر شاخ و برگ گیاهان باید خارج از آب باشد، درحالی که شن و بستر در تانک ماهی ها و حداقل سی سانت پایین تر از سطح آب است. در حقیقت گیاهان آبی ریپاریوم، ریشه هایشان را در کف آکواریوم پخش نمی کنند اما دو روش برای نگهداری این گیاهان وجود دارد. ظرف آویز (قطعه A که به صورت خالی نمایش داده شده است) ریشه گیاهان را در یک بستر بسیار مغذی نگه می دارد، این روش برای گیاهان پشت زمینه بلندتر مناسب است. شبکه معلق (قطعه B) گیاهان کوتاهتر مناسب برای میانه تانک را که ریشه هایشان به صورت مستقیم در آب تانک معلق می مانند را در خود جای می دهد.

ریپاریوم گیاهی; ابعاد جدیدی از نگهداری گیاهان آکواریومی

رنج بسیار وسیعی از انواع گیاهان را می توان در یک ریپاریوم در ظرف آویز یا شبکه معلق پرورش داد. بهترین انتخاب برای ریپاریوم، گیاهانی هستند که برای رشد در طبیعت در شرایط مرطوب زندگی می کنند. گیاهانی که به خاک خشک احتیاج دارند، مانند کاکتوس ها، اگر در شرایط بستر مرطوب نگهداری شوند بعد از مدتی از بین میروند. یکی از ویژگیهای دلچسب گیاهان ریپاریوم اینست که تعداد زیادی از آنها به راحتی شکوفه می دهند وسطح متفاوتی از شگفتی و زیبایی را به ریپاریوم می بخشد. تصویر زیر ارکیده مردابی را نشان می دهد که در یک ریپاریوم ۲۵۰ لیتری شکوفه کرده است.

ریپاریوم گیاهی; ارکیده مردابی

گیاهان ریپاریومی به گونه ای رشد می کنند که گزینه های مناسبی برای پوشانیدن تجهیزات و متعلقات تانک هستند، بنابراین می توانند یک تانک طبیعی را ایجاد کنند.

 

ریپاریوم در مقایسه با چند نوع راه اندازی مشابه

در نظر گرفتن تفاوت ریپاریوم و سایر انواع تانک های گیاهی ارزنده است. زیرا آنها ترکیب یک بخش از آب و یک بخش از خشکی هستند که گیاهان در آنجا رشد می کنند، پالوداریوم می تواند یک شباهت سطحی با ریپاریوم داشته باشد. اگرچه گیاهان آبی در ریپاریوم در ظرف آویز یا شبکه معلق نگهداری می شوند، اما در یک خشکی واقعی قرار ندارند. شما می توانید یک پالوداریوم را به عنوان یک تراریوم با سطح آب زیاد درنظر بگیرید. ویواریوم یکی دیگر از انواع تراریوم های گیاهی است که تنها برای یک یا چند گونه خاص از حیوانات طراحی شده است، حیواناتی مانند قورباغه ها. یک ویواریوم ممکن است سطح آب داشته یا نداشته باشد.

ریپاریوم گیاهی; ابعاد جدیدی از نگهداری گیاهان آکواریومیریپاریوم گیاهی; ابعاد جدیدی از نگهداری گیاهان آکواریومی

یک پالوداریوم(سمت راست) در مقایسه با ریپاریوم (در سمت چپ)

در حالی که پالوداریوم شرایط مناسبی را برای دوزیستان و لاک پشتها فراهم می کند، ریپاریوم برای این گونه حیوانات انتخاب ضعیفی است، برای اینکه شرایط خاکی خوبی برای آنها فراهم نمی کند. بعضی از حیوانات مانند قورباغه سمی دارت، ممکن است در یک ریپاریوم به سرعت بمیرد. هر حیوان جهنده و یا بالارونده به سرعت راه فرار از ریپاریوم بدون درب را پیدا می کند. به عبارت دیگر ریپاریوم یک تانک ایده آل برای نمایش ماهی ها در کنار گیاهان آبی است. بیشتر محوطه زیر آب پالوداریوم را می توان توسط خشکی از پیش ساخته شده پر کرد، اما محوطه زیر آب ریپاریوم باز بوده و تنها بخش از آن توسط گیاهان معلق کم حجم اشغال شده است.
در برخی مواقع سطح کمی از ریپاریوم ها پر از آب میشود، و شاخ و برگ گیاهان خارج آبی، نیمه بالایی فضای تانک را پر میکنند. درحالی که میتوان مانند یک تانک گیاهی کل تانک را از آب پر کرده و فضای شنای ماهی ها را افزایش داد. برگ های گیاهان بیرون آبی یک ریپاریوم در چنین تانکی می تواند در زیر یک نور معلق، حتی بالاتر از ارتفاع تانک رشد کرده و احساس یک برکه را در بیننده به وجود بیاورد.

 

ریپاریوم گیاهی; ابعاد جدیدی از نگهداری گیاهان آکواریومی

 

 

ریپاریوم به عنوان نمایش دهنده ماهی ها

چندین خصوصیت دیگر ریپاریوم ها، آنها را به خوبی مناسب نمایش ماهی ها کرده است. بسیاری از ماهی های آکواریومی معمول، در طبیعت، خط ساحلی را برای زندگی انتخاب می کنند، زیرا در این منطقه می توانند غذای فراوانی پیدا کرده و به دلیل وجود شاخ و برگ زیاد گیاهان، می توانند از دشمنان خود پنهان شوند. بنابراین ریپاریوم می تواند به عنوان یک سرگرمی قابل اتکا و به منظور ایجاد یک زیست گاه طبیعی برای نگهداری ماهی ها مورد استفاده قرار بگیرد. از طرفی به مانند تانک های گیاهی سنتی، نگهداری گیاهان با رشد سریع می تواند یک فیلتر بیولوژیکی قوی برای ریپاریوم باشد. پسماند های تولیدی توسط ماهی ها مانند آمونیاک و نیتریت، فلزات سنگین و مواد شیمیایی سمی که می تواند زندگی ماهی ها را به خطر بیاندازد، توسط گیاهان ریپاریوم مصرف می شود. همچنین روش استفاده از گیاهان در ریپاریوم امکان نگهداری از ماهی هایی را که پرورش آنها با گیاهان طبیعی مشکل است، ممکن می سازد. برای مثال از آنجایی که بیشتر شاخ و برگ گیاهان خارج از آب است، نگهداری ماهی های گیاه خوار یا سیکلیدهایی که عاشق جابجا کردن شن ها و کندن زمین هستند را ممکن می سازد. از طرف دیگر از آنجایی که گیاهان عمدتا در خارج آب رشد میکنند، نگرانی بابت حمله جلبک ها وجود نداشته، نیازی به تزریق دی اکسید کربن نیز نمیباشد. آنها تمام دی اکسید کربن مورد نیاز خود را از هوا تامین میکنند. به عبارت دیگر می توان گفت نگهداری و مدیریت رشد گیاهان در یک ریپاریوم پرپشت آسان تر از یک تانک گیاهی است.

ریپاریوم گیاهی; ابعاد جدیدی از نگهداری گیاهان آکواریومی

 

خلاصه

ریپاریوم های گیاهی نوعی از سرگرمی هستند که در آنها تاکید بر نگهداری گیاهان آبزی در خارج از آب است. بسیاری از گیاهان که در تانک های گیاهی به ندرت استفاده میشوند، به خوبی در ریپاریوم ها رشد میکنند. یکی از خصوصیات معمول گیاهان ریپاریوم اینست که از آنجایی که آنها در طبیعت در خطوط ساحلی و یا خاک های خیس رشد میکنند، از قبل برای رشد سالم در آب آکواریوم تطابق پیدا کرده اند. ریپاریوم، علاوه بر اینکه می تواند محیط مناسبی برای نگهداری گیاهان باشد، می تواند برای نمایش ماهی ها نیز مناسب باشد. اگرچه نگهداری از گیاهان ریپاریوم ها نیازمند چند تکنینک ساده و لوازم گیاه کاریست، اما با آکواریوم های گیاهی سنتی قابل مقایسه بوده و طراحی، نگهداری و ساخت آنها مشکل نیست. همواره همراه نسیم یاس باشید تا اطلعات به روزی را دریافت کنید.

 

فروش لوازم آکواریوم های گیاهی

 

 

 

( ترجمه و تدوین توسط وحید پازوکی )

 

لطفا به حق کپی رایت نسیم یاس و نویسنده احترام بگذارید