چگونه می توان با بیماری سفیدک در آکواریوم آب شور مبارزه کرد؟
چگونه می توان با بیماری سفیدک در آکواریوم آب شور مبارزه کرد؟

 

چگونه می توان با بیماری سفیدک در آکواریوم آب شور مبارزه کرد؟

 

نوشته شده توسط Kate Barrington 

ترجمه و تدوین توسط رضا پور باقری

 

سفیدک یکی از شایع ترین بیماری های است که ماهی های موجود در آکواریوم آب شور را تحت تاثیر قرار می دهد و اگر به درستی با آن مبارزه نشود می تواند به سرعت گسترش یافته و دیگر ماهی ها را بیمار نماید. این بیماری نه تنها بسیار سریع گسترش می یابد بلکه اگر درمان نشود می تواند مرگبار نیز باشد. اگر می خواهید ماهی های خود را تا حد ممکن سالم نگهدارید ، باید کمی از وقتتان را صرف یادگیری اصول اولیه ی درمان و پیشگیری این بیماری نمایید.

 

بیماری سفیدک آب شور چیست؟

سفیدک آب شور یک بیماری است که بر ماهی های آب شور تاثیر گذاشته و توسط انگل Cryptocaryon irritans ایجاد می شود. نام این بیماری ایچ ( ich ) هست که اغلب با نام سفیدک شناخته می شود . این نام به این دلیل است که این بیماری نقاط کوچک سفید رنگی بر روی بدن و باله های ماهی ایجاد می کند. سفیدک آب شور بسیار شبیه سفیدک آب شیرین یا Ichthyophthirius هست که ناشی از انگل Ichthyophthirius multifiliis می باشد. هر دو انگل چرخه ی زیستی مشابهی را طی می کنند که در مرحله ی تغذیه ، انگل با ظاهری سفید رنگ به عنوان یک تروفونت ( مرحله ی فعال ، جنبشی و تغذیه ای برخی از پروتوزاهای مژه دار) به میزبان خود می چسبد. وقتی که تروفونت بالغ می شود ، میزبان خود را ترک کرده و به صورت یک تومونت ( مرحله ای که پروتوزای فعال در یک کیسه قرار می گیرند ) در می آید . در این مرحله تومونت در یکی کیسه ای قرار می گیرد و به بستر یا دیگر سطوح آکواریوم می چسبد. در داخل این کیسه ، تومونت ها تقسیم شده و از این راه بیشتر از ۳۰۰۰ تومونت تولید می شود. این تومونت ها از دیواره ی کیسه عبور کرده و در سرتاسر آکواریوم پخش می شوند تا به بدن میزبان خود بچسبند. مهم ترین تفاوتی که انگل سفیدک آب شیرین با آب شور دارد این است که انگل Cryptocaryon irritans مدت زمان بیشتری در کیسه می ماند – تقریبا یک ماه. با این حال زمانی که کیسه باز می شود هر دو انگل به سرعت در آکواریوم پخش شده و به بدن تمام ماهی ها می چسبند.

 

علایم سفیدک آب شور

شایعترین نشانه ی این بیماری ظهور لکه های سفید رنگ بر روی بدن و باله های ماهی است. باید بدانید که تمامی گونه ها در خطر ابتلا به این بیماری هستند ولی بعضی از ماهی ها حساس تر می باشند. برای مثال ، جراح ماهی ها بسیار مستعد ابتلا به این بیماری هستند در حالی که کوسه ها و سفره ماهی ها از مقاومت بیشتری برخورداند. علاوه بر نقاط سفید رنگ ، ممکن است در ماهی های آلوده عوارضی همچون باله های پاره پاره ، چشمان ابری و بدنی رنگ پریده ایجاد شود. در برخی از ماهی های بیمار ، افزایش تولید موکوس ، تغییر در رنگ پوست ، تغییر در رفتار ، بی حالی ، شنای غیر عادی ، مالیدن بدن به اجسام داخل آکواریوم و تنفس سریع تر از حد معمول مشاهده شده است.

 

 

درمان سفیدک در آب شور

 

درمان

متاسفانه تصورات غلط بسیاری در مورد درمان این بیماری در میان آکواریوم داران وجود دارد که منجر به رژیم درمانی نامناسب از سوی علاقه مندان می شود. بر خلاف سفیدک آب شور ، تغییرات دما هیچ تاثیری بر روی سفیدک آب شور ندارد و افزایش دما موجب تسریع چرخه ی زیستی این انگل نمی شود. علاوه بر این میگو ها و ماهی های نظافتچی نمی توانند کمکی به این ماهی ها ، در برداشتن انگل از پوستشان بکنند چون این بیماری به زیر لایه ی مخاطی نفوذ می کند که این موجودات نظافتچی قادر به رسیدن به آن لایه نیستند. یکی از رایج ترین روش های درمانی بیماری سفیدک در آب شور ، افزودن مس با مقدار ۰٫۱۵ الی ۰٫۲۴ میلی گرم در لیتر می باشد. این روش معمولا در عرض ۲ تا ۴ هفته موثر واقع می شود اما باید دانست که قرار گرفتن در معرض طولانی مدت مس موجب خطر برای ماهی ها شده و ممکن است به افزایش استرس منجر شود. یکی دیگر از گزینه های درمان این است که میزان شوری آب را به ppt 12 یا ۱۱ به مدت چهار هفته تا از بین رفتن علایم بیماری برسانید. اگر قادر بودید باید قبل از سرایت بیماری به دیگر ماهی های آکواریوم ، ماهی های بیمار را جدا کرده و در تانک قرنطینه درمان نمایید.

سفیدک آب شور به طرز باور نکردنی می تواند حیله گر باشد زیرا کیست ها می توانند به مدت طولانی زنده بمانند. اگر از پروسه ی درمان مناسبی استفاده نکنید بعد از باز شدن کیست های انگل ، شاهد ظهور مجدد بیماری در تانک خواهید بود که در این صورت مجبور به طی مجدد پروسه ی درمان می باشید. بهترین شانس شما در برابر این بیماری تمیز نگه داشتن تانک و قرنطینه کردن ماهی های جدید خواهد بود ولی اگر ماهی های شما مبتلا به این بیماری شدند باید به سرعت برای درمان آنها اقدام نمایید.

 

 

ترجمه و تدوین توسط رضا پور باقری

 

لطفا به حق کپی رایت نسیم یاس و نویسنده احترام بگذارید