تکنولوژی جدیدی در راه بازار آکواریوم با نام اسکرابر جلبک
تکنولوژی جدیدی در راه بازار آکواریوم با نام اسکرابر جلبک

تکنولوژی جدید در راه بازار ، اسکرابر جلبک

معرفی ، مفاهیم ، تاریخچه ، اسکال مدرن ، مقایسه و نتیجه

ترجمه و تدوین : مهدی عماد پور

 

اسکرابر جلبک

اسکرابر جلبک دستگاهی برای فیلتر نمودن آب می باشد که از نور برای رشد جلبک و فیلتر آب استفاده می کند . در این فرآیند ، مواد شیمیایی نامطلوب از آب خارج می شوند . اسکرابر جلبک ها به ما امکان میدهد که آکواریوم آب شور ، آب شیرین و برکه خود را با استفاده از یک فیلتراسیون طبیعی به شکل و کیفیت اولیه تبدیل کنیم ، درست مانند اقیانوس ها و دریاچه ها . پس همراه نسیم یاس باشید تا با این تکنولوژی تازه وارد در صنعت آکواریوم بیشتر اشنا شوید

فهرست
۱. مفاهیم
۲. تاریخچه
۳. اشکال مدرن
۴. تمیز کردن و برداشت جلبک ها
۵. چرا از دستگاههای اسکرابر جلبک کمتر شنیده ایم یا اصلا چیزی نشنیده ایم ؟
۶. نتیجه و مقایسه

 

دستگاه ATS یا اسکرابر جلبک

۱. مفاهیم :

دستگاه اسکرابر جلبک با به حرکت درآوردن سریع آب روی یک سطح خشن و بسیار روشن ، آب را فیلتر می کند و این باعث می شود جلبک ها به مقدار زیادی رشد کنند . با رشد جلبک ها ، آنها مواد مغذی مانند نیترات ، فسفات ، نیتریت ، آمونیاک ، آمونیوم و حتی فلزاتی مانند مس را از آب مصرف می کنند . این مواد مغذی معمولا در آکواریوم ها و استخرها مشکل ساز هستند ، زیرا باعث رشد جلبک های مزاحم می شوند و این امر دلیل ایجاد بیماری و یا سایر مشکلات در ماهیان آکواریومی ، بی مهرگان و مرجانها می گردد .

اسکرابر جلبک باعث رشد جلبک ها می شود ، اما جلبک ها به جای آکواریوم یا برکه در داخل فیلتر مخصوص این امر رشد می کنند . این عمل مواد مغذی اضافی را از بین می برد و آب را فیلتر و تمیز می نماید و جلبک های مزاحم و دردسر ساز را در آکواریوم یا برکه کاهش می دهد . جلبک های مزاحم موجود در آکواریوم یا برکه را نباید با جلبک های هدف موجود در فیلتر اسکرابر جلبک اشتباه گرفت . جلبک هایی که در دستگاه اسکرابر جلبک رشد می کنند را می توان در زمان مورد نیاز و دلخواه از بین برد .

در حقیقت اسکرابر جلبکی به طور هدفمند جلبک ها را در مخزن شما در یک منطقه غلیظ پرورش می دهد تا بتواند فیلتراسیون را برای شما انجام دهد . این کار باعث از بین رفتن جلبک ها در آکواریوم یا برکه شما می شود زیرا منطقه ای که جلبک های در آن رشد می کنند خارج از آکواریوم یا برکه می باشد و برای رشد جلبک ها بسیار جذاب تر خواهد بود .

کود دهی با آهن و مواد مغذی در اقیانوس ها است که تولید جلبک ها را در اقیانوس افزایش می دهند و این باعث مصرف مقادیر زیادی مواد مغذی و دی اکسید کربن می شود و نهایتا کاهش آنها می گردد . و همین روش مصرف مواد مغذی است که جلبک ها در یک آکواریوم یا برکه انجام می دهند و آب تانک فیلتر می شود .
اسکرابر جلبک ها هم در آب شور و هم در آب شیرین مورد استفاده قرار می گیرند و جلبک های مزاحم از انواع مختلفی را بین می برند : مثل جلبک سیانو ، لجن ، حباب ، مو ، چتومورفا ، کولرپا و جلبک های فیلم و همچنین دینوفلاژلات ها ( از خانواده حبابچه داران ) و آپتازیا ( نوعی شقایق دریایی ).

دستگاه ATS یا اسکرابر جلبک

 

۲. تاریخچه :

دکتر والتر آدی دستگاه اسکرابر جلبک را اختراع نمود ، که از اواخر دهه ۱۹۷۰ شروع به کار کرد ، وی مدیر آزمایشگاه سیستم های دریایی در موزه تاریخ طبیعی موسسه اسمیتسونیان ( واشنگتن دی سی ، ایالات متحده آمریکا ) بود و مقالات و کتب متعددی در این زمینه نوشت که بعدها پایه و اساس تحقیقات تکمیلی در این موضوع شدند . تحقیقات و مطالعات وی در مورد انواع جلبک ها ، به ویژه در نقش اکولوژیکی آنها بر روی صخره های مرجانی ، به او آموخت که اقیانوس ( به ویژه یک صخره ) چگونه مواد مغذی را ” بازیافت ” می کند . بازیافت به معنی چگونگی تبدیل مواد مغذی از گیاهان به حیوانات و بازگشت دوباره آنها به گیاهان می باشد . در خشکی ، بازیافت را با دنبال کردن جریان اکسیژن مشاهده می کنید ، گیاهان سبز از دی اکسید کربن استفاده می کنند و اکسیژن آزاد می کنند . حیوانات از این اکسیژن استفاده می کنند و دی اکسید کربن آزاد می کنند . در اقیانوس ها و دریاچه ها ، مواد مغذی از جلبک ها به حیوانات می رسند و دوباره به جلبک ها برمی گردند .

در بسیاری از موارد می توان کارایی این دستگاه را مانند ATS دانست با این تفاوت که نظم بهتری گرفته است.

۳. اشکال مدرن اسکرابر جلبک

• طرح اسکرابر جلبک آبشاری

تکنولوژی جدیدی در راه بازار آکواریوم با نام اسکرابر جلبک

اخیرا طرح هایی با یک ” آبشار” ساده برای عبور آب از روی یک صفحه خیلی زبر و خشن به کمک نیروی جاذبه طراحی شده اند ، در این طرح از یک لوله کشی پی وی سی برای عبور دادن جریان آب که روی یک صفحه پلاستیکی زبر ، که بشکل آبشار قرار گرفته و تابش شدید نور روی صفحه مذکور استفاده می شود ، همچنین برای امکان اتصال و چسبیدن جلبک ها به آن صفحه ، صفحه را خشن و زبر نموده اند ( بوم پلاستیکی ) . تقریباً همیشه ، اسکرابر جلبک های دست ساز خانگی ، مواد مغذی را به سطح بسیار پایینی کاهش می دهند و این باعث کاهش یا از بین رفتن تمام مشکلات جلبک های مزاحم می گردد .

 

ATS یا اسکرابر جلبک آبشاری

 

• اسکرابر جلبک سرریز حبابی

دستگاه ATS یا اسکرابر جلبک

اسکرابر جلبک ها در مدل های سرریز حبابی به اینصورت طراحی و ساخته شده اند که از حباب های هوا با جریان بالا جهت ایجاد تلاطم استفاده می کنند و هنگامی که روشنایی شدید اضافه می گردد جلبک ها در داخل محفظه مخصوصی که با بافت خشن پوشیده شده که پیوند و اتصال جلبک را افزایش میدهد شروع به رشد نموده و مواد مغذی ناخواسته را مصرف می کنند . در این روش ، اسکرابر جلبکی برعکس مدل آبشاری که باید در یک محفظه یا سامپ مجزا کار کند ، میتواند در آکواریوم ، مخزن یا برکه و در زیر آب قرار بگیرد . این امر ساخت را بسیار ساده می کند ، زیرا دستگاه نیازی به ضد آب بودن ندارد و اجازه می دهد اسکرابر را در هر نقطه از مخزن ، قرار گیرد . همچنین این طراحی باعث می شود جلبک ها در صورت قطع برق خشک نشوند ، زیرا تمام جلبک ها زیر آب هستند .

 

تکنولوژی جدیدی در راه بازار آکواریوم با نام اسکرابر جلبک

 

۴. تمیز نمودن و برداشت جلبک ها

جلبک های تولید شده توسط دستگاه های اسکرابر جلبک ها نیاز دارند که به طور دوره ای از دستگاه خارج شوند ( برداشت شوند ) . حذف جلبک ها و رشد جدید آنها باعث حذف مواد مغذی نامطلوب ( آمونیاک ، نیترات ، فسفات ) از آب می شود زیرا جلبک ها از مواد مغذی برای رشد استفاده می کنند و بنابراین فیلتراسیون مورد نظر تامین می گردد . جلبک های اسکرابر در شرایط زیر باید حذف می شوند :

• هر ۷ تا ۲۱ روز
• وقتی سیاه می شوند
• وقتی مخزن اسکرابر پر می شود
• وقتی جلبک ها شروع به رها شدن از بوم پلاستیکی یا صفحه رشد کردن
• وقتی مواد مغذی نامطلوب در آب شروع به افزایش می کنند

در صورتی که صفحه اسکرابر به طور دوره ای به این ترتیب تمیز نشود ، جلبک ها بسیار ضخیم می شوند و از رسیدن نور به ریشه جلبک جلوگیری می کنند و جلبک ها در این مناطق می میرند و رها می شوند و مواد مغذی داخل آب افزایش می یابد .

تکنولوژی جدیدی در راه بازار آکواریوم با نام اسکرابر جلبک

۵. چرا از دستگاههای اسکرابر جلبک کمتر شنیده ایم یا اصلا چیزی نشنیده ایم ؟

اولین دلیل ، حق ثبت اختراع در طراحی است ، دکتر والتر آدی ، مخترع این دستگاه ، مجوز حق ثبت اختراع و ساخت و تولید اسکرابر جلبک را به افراد بسیار کمی داد و تعداد بسیار محدودی از این دستگاه تولید شد و سپس تصمیم گرفت مجوز خود را پس بگیرد و دیگر به هیچ کس اجازه تولید و ساخت آنرا نمی داد که البته تا همین اواخر که با انقضای حق ثبت اختراع محصولاتی در این مورد در دسترس علاقمندان قرار گرفته .

دلیل دوم بیشتر در تجارت و سود تولید کننده ها است . اگر شما تولید کننده یک برند تجاری باشید ، به شدت در تجهیزاتی مانند پروتئین اسکیمر سرمایه گذاری می کنید که با هزینه های زیادی به فروش می رسند و سود بیشتری برای تولید کننده در پی دارند .

۶. نتیجه و مقایسه

اسکرابر جلبک ها توانایی منسوخ نمودن بسیاری از تجهیزات اضافی را دارند ، بنابراین طبیعی است که در صورت دسترسی عمومی اسکرابر جلبک در بازار ، با توجه به هزینه بسیار کم و کیفیت بیشتر فیلتراسیون ، مطمئنا شما هم از اسکرابر جلبک ها استفاده کنید . اسکرابر جلبک های مدل آبشاری در بین علاقمندان بسیار محبوب شده اند . بسیاری از این اسکرابر جلبک ها آنقدر موفق هستند که استفاده کننده ها از این روش دیگر از تجهیزات گران قیمت استفاده نمی کنند .

اسکرابر جلبک ها عملا از پروتئین اسکیمرها برتر هستند زیرا بسیار بهتر عمل می کنند . یک پروتئین اسکیمر مواد آلی را از آب خارج می کند قبل از اینکه زمان لازم برای تجزیه شدن به نیترات را داشته باشد . پروتئین اسکیمر همچنین برخی از مواد مفید را ، مانند برخی از مواد غذای مرجان ها را از بین می برند . پروتئین اسکیمرها بسیار قابل اعتماد هستند ، اما همه مواد مغذی را نیز نمی توانند جذب کنند . اسکرابر جلبک ها مواد مغذی را بعد از تجزیه از بین می برند ، این امر به شما اطمینان می دهد که کمی غذای مرجانی در آب شناور هستند تا مرجان های شما حداکثر زمان قرار گرفتن در معرض غذا را داشته باشند .
اسکرابر جلبک ها در بهترین حالت ، ساده ساز ، کارآمد تر ، طبیعی ، ساده ، ارزان تر هستند و این نوآوری باید در دسترس همه علاقه مندان باشد .

با تشکر از شما که با مطالعه این خبر داغ همراه نسیم یاس بودید

 

لطفا به حقوق نویسنده و نسیم یاس احترام بگذارید و کپی نکنید

با تشکر