جمع آوری ماهی فرونتوزای آبی زئیر
جمع آوری ماهی فرونتوزای آبی زئیر

جمع آوری فرونتوزای آبی زئیر

 

(نوشته شده توسط John Dinh)
(ترجمه و ویرایش توسط وحید پازوکی)

 

Cypholtilapia frontosa یکی از ماهی های معمول در دریاچه تانگانیکاست که اگر به خاطر حضور این ماهی در عمق دریاچه نبود، مانند تروفئوس موری جمع آوری و صادرات آن بسیار راحت می بود. گرفتن این ماهی در عمق دریاچه با مشکلات فراوانی همراه است، زمان بر است و البته گران. مهمترین آنها کم کم بالا آوردن آن در دریاچه به دلیل اختلاف فشار زیاد است.
بسیاری از ماهی ها دارای کیسه شنای محصور هستند که چگالی ماهی را تنظیم کرده و به آنها اجازه ماندن در عمق های مختلف بدون صرف انرژی را میدهد. فشار هوای داخل کیسه شنای ماهی توسط یک غده گازی تنظیم می شود. این غده از ثبات فشار داخل کیسه شنا در هنگام بالا و پایین رفتن ماهی اطمینان حاصل می کند. اگر اختلاف ارتفاع به چندین متر افزایش یابد، این غده به زمان بیشتری برای تنظیم فشار نیاز خواهد داشت.

 

جمع آوری ماهی فرونتوزای آبی زئیر

 

زمان لازم بین گرفتن ماهی و بالا آوردن آن به سطح در گونه های مختلف متفاوت است. برای مثال، سیکلیدهای صدف زی را بدون هیچ مشکلی می توان از عمق ده متری طی یک ساعت به سطح آب آورد. سخت ترین گونه ماهی Neolamprologus furcifer است که زیر استرس، این ماهی حتی یک متر اختلاف فشار را هم بدون ایجاد یک مشکل جدی در کیسه شنا نمی تواند تحمل کند. بعد از اینکه فرونتوزا در عمق ۱۵ تا ۲۰ متری گرفته شد، به ۲ تا ۳ روز زمان برای رسیدن به سطح نیاز دارد.
با در نظر گرفتن این زمان زیاد برای تطابق کیسه هوا، یکی از زیباترین و مطلوب ترین انواع فرونتوزا، فرونتوزای آبی زئیر است که در طبیعت در عمق بیشتری نسبت به سایر هم نوعانش، در عمق حدود ۴۰ متری زندگی می کند. به همین دلیل ۴ تا ۵ روز برای رساندن آن به سطح زمان نیاز است.

 

جمع آوری ماهی فرونتوزای آبی زئیر

 

یک توجیه برای زندگی کردن این ماهی در چنین عمق زیادی, عدم حضور انسان ها در آن منطقه است. برای من این موضوع در تمام بخش های دیگر دریاچه تانگانیکا، در جزایر کاوالا آشکار است. در این منطقه فرونتوزا ها در عمق های بسیار کمتری زیست می کنند.

فرونتوزا ماهی نسبتا باهوشی است که به سرعت با شرایط محلی و غذاهای موجود خود را وفق می دهد. در اطراف جزایر کاوالا، محلی ها به صورت دایم در حال گرفتن نوعی ماهی کولی هستند.
قایق ها و تورها در این مناطق دایما تمیز می شوند و بنابراین پسماند زیادی در داخل آب رها می شود که برای ماهی بسیار مهم است. فرونتوزای کاوالا در این منطقه به استراحت می پردازد و منتظر غذای روزانه اش می ماند.

 

جمع آوری ماهی فرونتوزای آبی زئیرجمع آوری ماهی فرونتوزای آبی زئیر

جمع آوری ماهی فرونتوزای آبی زئیرجمع آوری ماهی فرونتوزای آبی زئیر

جمع آوری ماهی فرونتوزای آبی زئیرجمع آوری ماهی فرونتوزای آبی زئیر

 

 

بنابراین در عمق های بسیار کمتر زندگی می کند. فرونتوزای زئیری خیلی خوش شانس نیست و باید برای رسیدن به غذا به شکار بپردازد. آنها برای شکار گروهی در عمق های بیشتر تخصص دارند.

فرونتوزا دارای این توانایی است که در عمق های بیشتر که اکسیژن کمتر است بهتر عمل کند که به آنها نسبت به شکارشان برتری می بخشد. بواسطه تمرین شکار گروهی، آنها می توانند به راحتی شکارشان را خسته و صیدشان کنند. بنابراین فرونتوزای زئیری طبیعی تر زندگی و شکار می کند. این موضوع را در آکواریوم هم می توان به راحتی مشاهد کرد. نگهداری آنها با ماهی های کوچکتر، سخت و تولید مثل شان سخت تراست. این ها همه نتیجه کمتر اهلی شدن این ماهی نسبت به فرونتوزای کاوالاست.

قیمت بالای فرونتوزای زئیری به چندین فاکتور مختلف وابسته است. اولین دلیل اینست که مسافت بیشتری باید برای رسیدن به اولین فرودگاه طی شود. برای گرفتن ماهی، باید به عمق دوبرابر نفوذ کرد و از آنجایی که ماهی وحشی تر است، آسیب پذیر تر نیز هست. از طرفی منطقه ای که این ماهی در آن زندگی می کند از لحاظ دیپلماتیک متزلزل است. نفوذ و سپس گرفتن ماهی در عمق ۴۰ متری دارای خطرات بیشتری برای غواصان است. در ایران هم می توان این ماهی زیبا را تهیه کرد ، ماهی گرید بالای آن ارزش زیادی دارد و اکثرا وارداتی هستند ، همچنین غذای مناسب برای تغذیه این ماهی های خاص را می توانید از نسیم یاس تهیه کنید زیرا ارزش پروتئین و کالری و رنگدانه مورد نیاز آنها باید دقیق و حساب شده باشد .

 

جمع آوری ماهی فرونتوزای آبی زئیر

 

به همین دلایل، افرادی که درگیر هستند دوبرابر بیشتر است. هنگامی که تمام این عوامل در نظر گرفته میشود، دیدن اینکه یک فرونتوزای آبی زئیری گرفته شده از طبیعت در مغازه ها برای فروش جای بسی تعجب دارد. من در یک نقطه محاسبه کردم که اگر این ماهی با شرایط گفته شده از طبیعت صید و در بازار اروپا به فروش برسد، با حساب حقوق افراد، هزینه های بیمه، بنزین و نیز ریسک های احتمالی چه قیمتی خواهد داشت. قیمت به دست آمده برای هر ماهی چیزی حدود ۷۴۰ تا ۸۶۵ دلار آمریکا است.

 

جمع آوری ماهی فرونتوزای آبی زئیر

 

برای مشخص کردن محل صید، شیرجه می روند و سپس یک قایق به کمک یک ابزار اندازه گیری عمق، دقیقا به همان نقطه می رود. آنگاه یک جعبه حاوی طعمه از داخل قایق برای جذب ماهی ها انداخته می شود. در سه ساعت اول، اولین گروه اجازه پایین رفتن را دارند. سپس آنها یک تور ۲۰ در ۳ متر که لبه هایش سنگین شده است را به جایی که اولین فرونتوزا دیده شود هدایت می کنند.یک قفس بزرگ به ابعاد ۱ در ۱ در ۱ متر در این منطقه قرار داده می شود. فرونتوزا ها در تور گرفتار شده و یک به یک با دست گرفته و به داخل قفس منتقل می شوند. هرچقدر عمقی که ماهی در آن صید می شود بیشتر باشد، صیادان می توانند زمان کمتری را در عمق بمانند و همچنین زمان انتقال ماهی به سطح بیشتر می شود. بعد از اینکه چندین تیم ماهی ها را به قفس منتقل کردند، قفس به مناطق کم عمق تر منتقل می شود. در این مرحله ماهی ها به دقت تحت نظر هستند. هنگامی که اولین ماهی شروع به شناور شدن کرد، یعنی زمانی که ماهی به منظور حفظ ارتفاع، شروع به شنای دایمی به سمت پایین را کرد، به بیشترین ارتفاعی که در آن روز میتوان ماهی را بالا برد، دست یافته اند و قفس را در آن روز در آن ارتفاع متوقف می کنند.

 

جمع آوری ماهی فرونتوزای آبی زئیر

فردای آن روز یک قفس جدید به آب انداخته می شود و مراحل قبلی دوباره تکرار می شود. اگرچه در پایان روز یک قفس جدید، در جایی که قبلا قفس قدیمی تر اشغال کرده بود، قرار داده می شود و قفس قدیمی تر چندین متر بالاتر برده می شود. به این روش، غواصان می توانند چندین روز در یک نقطه ماهیگیری کنند و تا پایان هفته، غواصان با تعداد مشخصی ماهی، بسته به میزان موفقیتشان به قایق باز می گردند. فرونتوزا ها در ایستگاه ماهیگیری باید حداقل به مدت یک هفته قبل از ارسال به بازار، در تانک های جاداری، نگهداری شوند.

 

 

 

(نوشته شده توسط John Dinh)
(ترجمه و ویرایش توسط وحید پازوکی)

 

 

لطفا به حق کپی رایت نسیم یاس و نویسندگان و مترجمین آن احترام بگذارید

 

 

 

انواع غذای مخصوص ماهیان آکواریوم های آب شیرین