بهترین نوع گیاه برای آکواریوم کدام است ؟ واقعی یا مصنوعی ؟
بهترین نوع گیاه برای آکواریوم کدام است ؟ واقعی یا مصنوعی ؟

بهترین نوع گیاه برای آکواریوم کدام است ؟ واقعی یا مصنوعی ؟

ترجمه و تدوین : علیرضا شفیع پور

در روزهایی که اولین آکواریوم خود را راه اندازی کردم گیاهان زنده امری عادی بودند. ما از آن زمان تاکنون مسیری طولانی را طی کرده ایم. نگهدارنده ماهی امروزه می تواند گیاهان پلاستیکی و ابریشمی بسیار جذابی را انتخاب کند که به چیزی واقعی نزدیک می شوند. بنابراین ممکن است یک سئوال در ذهن آکواریوم داران پیش آید که بهترین انتخاب برای گیاهان آکواریوم ، واقعی یا مصنوعی چیست؟
حتی باتجربه ترین پرورش دهندگان ماهی نیز نظرات مشابه و موافق ندارند. چرا؟
زیرا پاسخی درست یا غلط وجود ندارد. سرانجام مسئله به اولویت دارنده آکواریوم مربوط می شود. در ادامه با نسیم یاس همراه باشید تا هر کدام از گیاهان واقعی و مصنوعی را بهتر بشناسیم و در نهایت خودتان تصمیم بگیرید.

 گیاهان زنده ( واقعی ) آکواریوم

گیاهان زنده ( واقعی )

اعتراف می کنم هنوز تمایل به گیاهان زنده دارم. هیچ چیز با غروری که فرد در نشان دادن آکواریوم خوش ساخت گیاهان واقعی خیره کننده به دیگران احساس می کند مطابقت ندارد. با این حال ، غرور دلیل اصلی ترجیح دادن گیاهان زنده نیست. من معتقدم که گیاهان واقعی ، زیستگاه طبیعی تری برای ماهی ها فراهم می کنند و مزایایی را ارائه می دهند که توسط گیاهان مصنوعی قابل تکرار نیست.

برخلاف نمونه های پلاستیکی ، گیاهان زنده رشد می کنند و تنفس می کنند. در ساعات روشنایی روز آنها دی اکسید کربن می گیرند و اکسیژن می دهند ، بنابراین به یک زیستگاه سالم کمک می کنند. به خاطر داشته باشید که در شب این روند معکوس می شود. در مخازن سنگین که گیهان انبوه و فراوان دارند میزان دی اکسید کربن می تواند به طور قابل توجهی افزایش یابد ، در حالی که سطح اکسیژن کاهش می یابد. اگر ماهی ها در نزدیکی بالای آب شنا می کنندو هوا را جویا می شوند ، این ممکن است نشانه ای از کم شدن سطح اکسیژن در شب باشد. در این موارد ، ممکن است لازم باشد که یک سنگ هوایی در شب قرار داده شود.

 

گیاهان واقعی همچنین باکتری هایی دارند که به تجزیه مواد زائد کمک می کنند. یک آکواریوم خوب کاشته شده اغلب به فیلتراسیون شیمیایی کمی نیاز دارد. با این حال ، یک نکته مهم هم وجود دارد. اگر گیاهان پوسیده شوند و لاشه آنها به سرعت از بین نرود ، آنها می توانند زباله زیادی تولید کنند که به نوبه خود می تواند برای ماهی مضر باشد. بعلاوه ، برای گیاهان زنده امکان حمل آفات مضر مانند حلزون و انگلهایی که باعث بیماری می شوند نیز وجود دارد.

 گیاهان زنده ( واقعی ) آکواریوم

 

عامل مهم دیگری که باید در نظر گرفت این است که پلاستیک قابل خوردن نیست ، اما گیاهان زنده می توانند یک وعده غذایی خوشمزه برای ماهی شما باشند. دانستن این امر به ویژه در نگهداری از ماهیان گیاهان خوار و علف خوار بسیار مفید است ، زیرا به تغذیه مکرر نیاز دارند. گیاهان زنده و واقعی همچنین جلوه زیبایی به آکواریوم می دهند و می توانند با کاهش نیترات و سموم دیگراز رشد جلبک ها جلوگیری کنند. همیشه ترکیبات گیاه و ماهی خود را هوشمندانه انتخاب کنید.

 

از جمله نقاط مثبت گیاه واقعی

CO2 را جذب می کند (در نور روز)
اکسیژن را خارج می کند (در نور روز)
سموم را جذب می کند
باکتری های مفید تولید می کند
به عنوان منبع غذایی خدمت می کند
رشد جلبک ها را مهار می کند

 

از جمله نقاط منفی گیاه واقعی

می تواند باعث کمبود اکسیژن در شب شود
هنگام پوسیدگی زباله ایجاد می کند
می تواند انگلی حمل کند
تمیز کردن آن آسان نیست
نیاز به نور مناسب دارد

 

گیاهان مصنوعی آکواریوم

گیاهان مصنوعی

گیاهان مصنوعی چنان پیچیده شده اند که از نظر ظاهری با گیاهان واقعی رقابت می کنند. برخلاف گیاهان زنده ، آنها نمی میرند ، خیلی بزرگ نمی شوند ، یا فرسوده و غیر جذاب نمی شوند. اگر کثیف شوند و یا با جلبک پوشانده شوند ، به راحتی پاک و تمیز می شوند. حتی می توان آنها را با سفید کننده ضد عفونی کرد تا اطمینان حاصل شود که هیچ باکتری یا آفت مضر باقی نمی ماند. گیاهان مصنوعی به نور احتیاج ندارند ، در مقابل گیاهان زنده که غالباً به روشنایی فراتر از حد متوسط نگهدارنده ماهی برای آکواریوم خود احتیاج دارند.

گیاهان ابریشم و پلاستیک طیف وسیعی از اندازه ها و رنگ ها را دارند و در طول سال به راحتی قابل دستیابی هستند. از آنجا که آنها هرگز قبل از خرید آنها در آکواریوم نیستند ، از این طریق آفات و انگلی به وجود نمی آورند. آنها پوسیده نمی شوند و مخزن را ناپاک نمی کنند. مسلماً ، آنها از طریق گیاهان زنده نیز به زیستگاه کمک نخواهند کرد ، اما یک گزینه عالی – به ویژه برای مبتدیان – هستند. گیاهان مصنوعی برای ماهی هایی که مستعد ریشه کن کردن یا خوردن گیاهان زنده هستند نیز گزینه ایده آلی است.

 

از جمله نقاط مثبت گیاه مصنوعی

بر سطح اکسیژن تأثیر نمی گذارد
زباله ایجاد نمی کند
انگلی حمل نمی کند
به راحتی برداشته و تمیز می شود
به روشنایی خاصی احتیاج ندارد

 

از جمله نقاط منفی گیاه مصنوعی

CO2 را جذب نمی کند
اکسیژن نمی دهد
سموم را جذب نمی کند
باکتری حمل نمی کند
به عنوان منبع غذایی قابل استفاده نیست
رشد جلبک ها را مهار نمی کند

 

گیاهان مصنوعی آکواریوم

 

همانطور که می بینید جوانب مثبت و منفی زیادی برای هر گزینه وجود دارد. یک آکواریوم کاملاً برنامه ریزی شده و نگهداری شده می تواند با گیاهان واقعی یا مصنوعی زیبا باشد. در نهایت به ترجیح شخصی مالک بستگی دارد.
خوشحالیم که تا انتهای این مقاله همراه نسیم یاس بودید.

 

نوشته : Shirlie Sharpe
ترجمه و تدوین : علیرضا شفیع پور

 

لطفا به حقوق نسیم یاس و تلاش مترجمین و نویسندگان آن احترام بگزارید


 

انواع گیاه مصنوعی آکواریوم

 

 

 

مشاهده این پست در اینستاگرام

 

View this post on Instagram

 

بهترین گیاه برای آکواریوم کدام است؟ . گیاه مصنوعی یا واقعی؟؟؟😊 . @nasimeyas @nasimeyas @nasimeyas @nasimeyas . در روزهایی که اولین آکواریوم خود را راه اندازی کردم گیاهان زنده امری عادی بودند. ما از آن زمان تاکنون مسیری طولانی را طی کرده ایم. نگهدارنده ماهی امروزه می تواند گیاهان پلاستیکی و ابریشمی بسیار جذابی را انتخاب کند که به چیزی واقعی نزدیک می شوند. بنابراین ممکن است یک سئوال در ذهن آکواریوم داران پیش آید که بهترین انتخاب برای گیاهان آکواریوم ، واقعی یا مصنوعی چیست؟ . . برای مطالعه بیشتر به لینک زیر در سایت مراجعه کنید: https://nasimeyas.com/live-or-artificial-plant-for-aquarium/ . . 👈 سایت نسیم یاس: https://nasimeyas.com . 👈 اینستاگرام نسیم یاس: https://instagram.com/nasimeyas/ . 👈 تلگرام نسیم یاس: https://t.me/aquanasimeyas . . . #مقاله #مقاله_آکواریومی #آموزش #نسیم_یاس #nasimeyas #لوازم_آکواریوم #آکواریوم #ماهی_زینتی #آموزش_آکواریوم #راه_اندازی_آکواریوم #تجهیزات_آکواریوم #گیاه_مصنوعی #گیاه_آکواریوم #گیاه

A post shared by نسیم یاس، لوازم تخصصی آکواریوم (@nasimeyas) on