پروتئین اسکیمر : تعریف ،نحوه کارکرد ،مزایا و سئوالات متداول
پروتئین اسکیمر چیست : نحوه کارکرد ، مزایا و سئوالات متداول

پروتئین اسکیمر : تعریف ،نحوه کارکرد ،مزایا و سئوالات متداول

ترجمه و تدوین : مهدی عماد پور

 

پروتئین اسکیمر چیست؟ آیا برای داشتن یک آکواریوم آبشور کارآمد و موفق به اسکیمر نیاز داریم ؟

اگر شما یک آکواریوم آب شور دارید یا به فکر راه اندازی آکواریوم آبشور هستید ، حتما کلمه پروتئین اسکیمر ( چربی گیر ) را شنیده باشید . صرف نظر از این اسامی ، اسکمیرها یک قسمت اساسی از آکواریوم آب شور میباشند .
در این مقاله از سایت نسیم یاس همراه ما باشید تا به شما بگوییم پروتئین اسکیمر چیست و نحوه عملکرد آن را توضیح داده و اینکه چرا برای یک آکواریوم کارآمد و موفق به آن احتیاج داریم ؟

پروتئین اسکیمر چیست؟

فهرست مواردی که در این مقاله بررسی خواهیم کرد به شرح زیر می باشد :

۱. پروتئین اسکیمر چیست و چه کاربردی دارد ؟
۲. نحوه عملکرد پروتئین اسکیمر ؟
۳. آیا واقعاً برای آکواریوم آبشور کارآمد و موفق به پروتئین اسکیمر نیاز داریم؟
۴. مشکل آلاینده های آکواریوم
۵. آیا واقعا میتوانیم برای بهبود کیفیت آب ، آب آکواریوم آبشور را تعویض کنیم ؟
۶. چرا پروتئین اسکیمر یک سرمایه گذاری خوب است؟
۷. سایر مزایای استفاده از پروتئین اسکیمر
۸. نتیجه نهایی
۹. سوالات متداول در مورد پروتئین اسکیمر
۱۰. آیا اسکیمر پروتئین به کنترل رشد جلبک ها کمک خواهد کرد؟
۱۱. آیا می توانیم از پروتئین اسکیمر برای آکواریوم آب شیرین استفاده کنیم ؟
۱۲. آیا اسکیمر پروتئین حتما به فیلتر سطلی نیاز دارد ؟
۱۳. آیا برای آکواریوم فاولر به اسکیمر پروتئین نیاز دارم ؟
۱۴. آیا پروتئین اسکیمر برای آکواریوم آبشور صخره نانو ضروری است ؟
۱۵. آیا برای نگهداری شقایق دریایی به پروتئین اسکیمر نیاز داریم؟
۱۶. به چه سایز پروتئین اسکیمر نیاز داریم؟

 

۱. اسکیمر پروتئین چیست و چه کاری انجام می دهد؟

به زبان ساده ، پروتئین اسکیمر ، که به آن کف شکننده یا چربی گیر یا لجن گیر آب نیز می گویند ، دستگاهی است که در آکواریوم های آب شور در دفع مواد زائد آلی استفاده می شود ، که شامل فضولات ماهی ، غذای هضم نشده و غذاهای باقیمانده در زمان غذادهی و پروتئین ها میباشد . نهایتا هدف اصلی استفاده از پروتئین اسکیمر حذف مواد آلی با افزایش هوادهی در آکواریوم می باشد . به عبارت دیگر ، اسکیمر پروتئین به ماهی اجازه دسترسی به اکسیژن کافی با دفع نمودن مواد زائد موجود در آّب شور را میدهد .
برند ها و مدل های مختلفی از پروتئین اسکیمر در بازار موجود است و نوع انتخاب شما به نیاز آکواریوم شما بستگی دارد.

 

فروش اسکیمر آب شور

۲. نحوه عملکرد پروتئین اسکیمر ؟

موارد فنی زیادی در مورد چگونگی عملکرد اسکیمر وجود دارد اما شما را خسته نمیکنیم و تا آنجا که ممکن است ساده و مقدماتی توضیح می دهیم .
حتما در ساحل متوجه شده باشید که ماده ای کف مانند توسط امواج شسته شده است. اقیانوس با مخلوط کردن هوا و آب ، مواد پوسیده و مواد زائد آلی محلول در آّب را فیلتر می کند که در ساحل به صورت کف دیده می شود .
همین مورد در اسکیمر آکواریوم آب شور نیز اتفاق می افتد .

 

پس پروتئین اسکیمر چگونه کار می کند؟

پروتئین اسکیمر ها از پمپ برای مخلوط نمودن هوا و آب برای ایجاد کف استفاده می کنند و این کف در یک مخزن جمع شده که با پر شدن مخزن ، تخلیه و تمیز میشود. اسکیمرها قادر به از بین بردن تمام آلاینده های موجود در آکواریوم نیستند اما بیشتر آن را از بین می برند.

 

بیشتر آلاینده ها آب دوست هستند ، به این معنا که محلول در آب هستند و برخی از آلاینده ها آبگریز هستند و آب را دفع می کنند ، اسکیمرها برای آلاینده های آبگریز خیلی خوب کار نمی کنند که معمولاً روغنهایی از منابع مختلف هستند.
آلاینده های آبگریز معمولاً باعث می شوند که اسکیمر ها برای ساعاتی مقدار بسیار کمی کف تولید کنند یا اصلا کفی تولید نکنند . پس این نکته را به یاد داشته باشید که حتما سعی کنید از کربن فعال شده که در از بین بردن این آلاینده های روغنی کمک زیادی میکند استفاده کنید .

۳. آیا واقعاً برای آکواریوم آب شور کارآمد و موفق به پروتئین اسکیمر نیاز دارید؟

برای درک اینکه آیا برای نگهداری آکواریوم آب شور به پروتئین اسکیمر نیاز دارید یا خیر ، باید بدانید که چرا به یک اسکیمر نیاز دارید و چرا بهتر از فیلترهای استاندارد است.

 

پروتئین اسکیمر چیست؟

۴. مشکل آلاینده های آکواریوم

روزانه در تلاش برای تغذیه اکوسیستم کوچک آبشور خود و نگهداری از آکواریوم ، آب را با انواع افزودنی ها و حتی باقی مانده مواد غذایی آلوده می کنیم .
قسمتی از این غذاها توسط ماهی ها ، خرچنگ ها و دیگر آبزیان موجود در آکواریوم مصرف می شوند و قسمتی نیز باقی می مانند . نهایتا نتیجه نهایی این آکواریوم آلوده شدن با موادی مانند فسفات ، نیترات ، سموم ، رنگی شدن آب و در برخی موارد حتی بو دار شدن آب است.
همچنین متابولیسم آبزیان آکواریوم و بیشتر غذاهای مصرف نشده توسط آبزیان آکواریوم ، توسط باکتری ها و سایر میکروارگانیسم های موجود در آکواریوم تجزیه می شوند.
معمولاً بهترین راه کنترل مشکل ضایعات کاهش مقدار غذایی است که به ماهی خود می دهید. به هر حال ، مشخص شده که تغذیه مناسب رکن اصلی مراقبت از ماهی است . پس ، به نظر می رسد که تغذیه کافی و افزایش آلودگی رابطه مستقیمی با هم دارند .

۵. آیا واقعا میتوانیم برای بهبود کیفیت آب ، آب آکواریوم آبشور را تعویض کنیم ؟

درست است که برخی از افراد به عنوان راهی جهت کنترل آلاینده های آب آکواریوم و پایین نگه داشتن آلاینده ها و ضایعات ، آب آکواریوم را تعویض میکنند . ولی آیا واقعاً به اندازه کم کردن آلاینده ها و پروتئین ها توسط اسکیمرها موثر است ؟
با تعویض مقداری از آب آلوده آکواریوم و جایگزینی آن با آب شور جدید ، می توان آلاینده های آب را کنترل نمود . اما ، در اینجا بعضی از مشکلات تعویض آب وجود دارد:
• تعویض حداکثر ۳۰ درصد از حجم آب آکواریوم ، به این معنی است که شما ۷۰ درصد آب آلوده در مخزن خود دارید.
• آب شور آکواریوم ( نمک آکواریوم ) کالای ارزانی نیست .
• تعویض آب آکواریوم بسیار وقت گیر است و پر زحمت است .
اینجاست که پروتئین اسکیمر وارد عمل می شود.
با داشتن پروتئین اسکیمر شما می توانید حداکثر ۵۰ درصد از ترکیبات آلی و آلاینده های موجود در آبشور آکواریوم خود را حذف کرده و همچنان که به تعویض آب کمتری نیاز دارید چرخه آب سالم را حفظ کرده اید .

 

پروتئین اسکیمر چیست؟

۶. چرا پروتئین اسکیمر یک سرمایه گذاری خوب است؟

اول ، سرعت اسکیمرها کاملاً چشمگیر است و قبل از اینکه ترکیبات آلی به مواد مغذی ناخواسته تجزیه شوند ، اسکیمر پروتئین نیمی از این ترکیبات را از بین می برد و این به معنی تعویض آب آکواریوم به تعداد دفعات کمتر از زمانی که فاقد اسکیمر هستید ، می باشد .
هنگام تعویض آب ، مواد غذایی و ذرات معلق سنگین تر می توانند در پایین صخره آکواریوم شما گیر کرده و تجزیه شوند.
پس ، با استفاده از اسکیمر پروتئین ، دست آورد شما حذف ذرات خیلی ریز و حتی تجزیه ذرات بزرگتر میباشد . عملکرد اسکیمر در مقایسه با تعویض آبشور در حذف ذرات از آبشور و به حداقل رساندنآلاینده ها و ضایعات کاملاً محسوس است.
با کمک اسکیمر پروتئین ، حتی ریزگردهای که نمی توان با استفاده از سیستم فیلتراسیون مکانیکی فیلتر شوند ، حل و حذف می شوند.

 

پروتئین اسکیمر چیست؟

۷. سایر مزایای استفاده از پروتئین اسکیمر

عملکرد اصلی اسکیمر که هیچ تعویض آب و یا سیستم تصفیه مکانیکی معمولی نمی تواند انجام دهد ، تبادل گاز است.
اسکیمرها زمانیکه ماهی اکسیژن موجود در آب را مصرف میکند ، عمل اکسیژن دهی به آب و همچنین وسیله ای برای آزادسازی دی اکسید کربن (CO2) محلول در آب است . اسکیمر پروتئین با گردش آب با استفاده از سیستم پمپ ، تبادل گاز مناسب را ایجاد می کند.
در اینجا برخی از مزایای استفاده از حباب در عملکرد اسکیمر به سادگی مشخص می شود :
• مقدار فسفات موجود در آکواریوم شما را کاهش داده ، بنابراین از رشد جلبک های مزاحم جلوگیری می کند.
• همچنین به از بین بردن سموم بیولوژیکی آزاد شده از مرجان ها ، جلبک ها و بی مهرگان موجود در آب کمک می کند.
• با کاهش تجمع دی اکسید کربن در آب ، می توان سطح pH آب را حفظ کرد که یک عامل مهم برای داشتن یک آکواریوم کارآمد و موفق می باشد.

 

پروتئین اسکیمر چیست؟

۸. نتیجه نهایی

واقعیت این است که اگر برای داشتن یک آکواریوم کارآمد و سالم جدی هستید ، پس باید یک روش قابل اعتماد برای کنترل مواد مغذی داشته باشید . اسکیمر فقط یکی از این روش هاست و در عین حال یک روش عالی است.
اگر نمی خواهید زمان زیادی را برای نگهداری آکواریوم خود با فرآیندهایی مانند تعویض آب صرف کنید و زمان بیشتری را برای لذت بردن از تماشای ماهی در آکواریوم خود داشته باشید ، به یک اسکیمر پروتئین نیاز دارید.

 

پروتئین اسکیمر چیست؟

۹. سوالات متداول در مورد اسکیمر پروتئین

اکثر علاقمندان به آکواریوم آب شور سئوالاتی را در مورد اسکیمر مطرح میکنند که در اینجا به پاسخ برخی از آنها می پردازیم .

 

۱۰. آیا اسکیمر پروتئین به کنترل جلبک ها کمک خواهد کرد؟

بله ، اسکیمرها می توانند از رشد جلبک ها در آکواریوم شما جلوگیری کنند. اسکیمرها با حذف مواد زائد آلی موجود در آکواریوم شما قبل از اینکه به فسفات تجزیه شوند ، این کار را انجام می دهند . اسکیمرها جهت جلوگیری از رشد جلبک ها برای زندگی آبزیان کار خواهد کرد.

۱۱. آیا می توانیم از پروتئین اسکیمر برای آکواریوم آب شیرین استفاده کنیم ؟

بله ، اما اسکیمرها برای مخازن آب شیرین توصیه نمی شوند.
اسکیمر پروتئین ، در صورت استفاده در آکواریوم آب شیرین ، به عنوان یک فیلتر بیولوژیکی نتایج مطلوبی نخواهد داشت . تکنیک هایی که اسکیمرها برای تصفیه یک آکواریوم آب شور استفاده می کنند ، به شکل مطلوبی در آکواریوم آب شیرین کار نمی کند.
اسکیمر ، آکواریوم شما را با ایجاد حباب یا کف تصفیه می کند و پس از تولید حباب آلاینده های آلی قبل از اینکه روی سطح شناور شوند و بازیابی شوند به این حباب های هوا می چسبند و توسط کف دفع می گردند .
حباب های هوا به راحتی در آب شیرین ایجاد نمیشود و این باعث کاهش عملکرد اسکیمر در آکواریوم آب شیرین می شود . بنابراین توصیه میگردد که از فیلتر بیولوژیکی برای آکواریوم آب شیرین خود استفاده کنید و فقط به اسکیمر وابسته نباشید.
تفاوت در چگالی و کشش سطحی آب شیرین و آب شور باعث عدم کارایی اسکیمر در آب شیرین می گردد .

 

پروتئین اسکیمر چیست؟

۱۲. آیا اسکیمر پروتئین حتما به فیلتر سطلی نیاز دارد؟

این کاملاً به نوع آکواریوم بستگی دارد.
اسکیمر وظیفه فیلتر سطلی و غیره را انجام می دهد . آلاینده های موجود در آکواریوم شما را تجزیه کرده و قبل از اینکه به سموم مضر تبدیل شوند ، آنها را از بین می برد . اما فقط یک اسکیمر نمی تواند آکواریوم شما را تمیز نگه دارد ، گرچه این امر به نیاز آکواریوم شما نیز بستگی دارد.
اگر در آکواریوم فقط ماهی دارید ، به نوعی سیستم فیلتراسیون نیاز دارید. با این وجود می توانید فیلتر سطلی با مدیا را به سیستم اضافه کنید . سنگ های زنده نیز به عنوان یک فیلتر بیولوژیکی عمل می کنند . آنها همچنین می توانند آکواریوم شما را زیبا کرده و سرپناهی برای زندگی آبزیان شما فراهم کنند.
نکته این است که شما به پروتئین اسکیمر و نوع دیگری از دستگاه فیلتراسیون آکواریوم نیاز دارید.

۱۳. آیا برای آکواریوم فاولر به اسکیمر پروتئین نیاز دارم؟

اسکیمر پروتئین برای آکواریوم فاولر توصیه می شود.
اصطلاح Fowlr tank برای آکواریومی استفاده می شود که فقط شامل ماهی و سنگ زنده است. در حالی که این نوع آکواریوم آب شور به یک سیستم تصفیه با کیفیت بالا نیاز دارد ، برای کاهش آلاینده ها و دور نگه داشتن باکتری ها ، یک اسکیمر پروتئین نیز لازم است.
اگرچه تعویض دستی آب در آکواریوم شما نتیجه ای مشابه یک اسکیمر را خواهد داشت ، اما این کار دشوارتر و وقت گیرتر خواهد بود . با استفاده از یک اسکیمر پروتئین ، به راحتی می توانید کیفیت آب آکواریوم فاولر خود را افزایش دهید.
لازم به ذکر است که بهتر است اسکیمر پروتئینی انتخاب شود که بتواند ۱.۵ برابر حجم آکواریوم را در یک ساعت به گردش در آورد تا نتایج قابل توجهی حاصل شود.

۱۴. آیا پروتئین اسکیمر برای آکواریوم آبشور صخره نانو ضروری است؟

بله ، یک اسکیمر برای آکواریوم صخره آبشور نانو ضروری است.
برای دیدن جذابیت یک آکواریوم صخره نانو نیازی به سختی نیست . مثل این است که اقیانوس شخصی خود را داشته باشید.
نگهداری این آکواریوم زیبا از آب شور به دلیل اندازه جمع و جور سخت است . این آکواریوم ها حجم کمی آب را در خود نگه می دارند و هر مشکلی در کیفیت آب می تواند در ثانیه حیاتی شود.
اگرچه داشتن اسکیمر در آکواریوم صخره نانو اجباری نیست ، اما می تواند به شما کمک کند عملکرد روان آکواریوم شما را تضمین کند. این تجهیزات به طور مداوم کار میکنند تا اطمینان حاصل شود که هرگونه آلاینده تهدید کننده کیفیت آب آکواریوم ، به سرعت دفع می شود.

۱۵. آیا برای نگهداری شقایق دریایی به پروتئین اسکیمر نیاز داریم؟

داشتن یک اسکیمر برای شقایق دریایی توصیه می شود.
شقایق دریایی موجود ظریفی است که برای رشد در آکواریوم به آب تمیز ، نور کافی و تغذیه منظم نیاز دارد . هرگونه تغییرات سبک زندگی که مطابق با این استاندارد نباشد ، بر سلامتی آنها تأثیر منفی می گذارد و قبل از اینکه تغییر را درک کنید ، ممکن است خیلی دیر باشد. اسکیمر به ایجاد یک محیط قابل زندگی برای شقایق ها به شما کمک می کند .

۱۶. به چه سایز پروتئین اسکیمر نیاز داریم؟

یکی از ویژگی های اساسی که قبل از خرید اسکیمر باید به آن توجه کرد ، اندازه آن است. سازندگان اسکیمرها معمولاً اندازه آکواریوم مناسب برای اسکیمر را اعلام می کنند . همچنین ، حجم آب آکواریوم خود را در نظر بگیرید و اطمینان حاصل کنید که ظرفیت نامی دریافت هوا از اسکیمر برای اندازه مخزن شما کافی است.
آکواریوم های شلوغ با تعداد زیادی از آبزیان به طور معمول به یک اسکیمر بزرگ نیاز دارند.
با این حال ، یک اسکیمر که برای آکواریوم شما بیش از حد بزرگ است ، می تواند بیش از سود آن آسیب برساند . یک اسکیمر بزرگ به اندازه کافی کار نمی کند و نتیجه یک مخزن نیمه تمیز است.

 

فروش اسکیمر آب شور