غذای ذهن ، غذای مناسب برای سیکلیدها چیست؟
غذای ذهن

غذای ذهن

غذای مناسب برای سیکلیدها چیست؟

 

 

نوشته شده توسط: Ron Coleman
ترجمه و ویرایش توسط وحید پازوکی

غذا یکی از مهمترین بخش های زندگی هر موجود زنده است. سیکلیدها نیز از این موضوع مستثنی نیستند. هر آکواریوم داری می خواهد از اینکه غذای مناسبی به ماهی خود می دهد مطمئن شود اما غذای مناسب برای سیکلیدها چیست؟
با توجه به تمام مطالبی که در مورد سیکلیدها وجود دارد، جواب دادن به این سوال آسان نیست. تعداد زیادی از سیکلیدها به غذاهای متنوعی با توجه به بیولوژیک شان نیاز دارند. قطعا بسیاری از محققان تنوع تغذیه در سیکلیدها را دلیل مناسبی برای ایجاد گونه های مختلف می دانند. در مقابل قوانین وابسته به تنوع غذایی، برای مثال، انتخاب جنسی و سایر عوامل در ایجاد تنوع نسل ها هنوز مورد بحث است، اما شکی نیست که آرایش خاص استخوان ها و یا شکل دهان برای تغذیه از سطح و نیز گلو برای آسانی تغذیه در بین سیکلیدها شکل گرفته است.

غذای مناسب برای سیکلیدها چیست؟

آرواره گلویی متحرک در پشت گلو در بعضی از انواع سیکلیدها، به آنها اجازه جویدن و آسیاب کردن غذا را در گلو و استفاده از دهان به منظور اهداف دیگر مانند نگهداری بچه ها در دهان، را می دهد. در نظر داشته باشید که بدون دستی برای نگهداشتن چیزی، سیکلیدها باید غذا را گرفته، نگهداشته و با دهانشان بخورند. هنگامی که غذا می خواهد فرار کند، این کار چیز کمی نیست.

غذای مناسب برای سیکلیدها چیست؟
این ماهی دریاچه تانگانیکا تقریبا فقط از میگوها تغذیه می کند.

سیکلیدها دارای شکل و اندازه های مختلفی هستند و در محیط های بسیار متنوعی زندگی می کنند. بنابراین ما انتظار تنوع غذایی زیادی داریم. به عنوان مثال بعضی جلبک چرنده (آن دسته از سیکلیدها که مقدار زیادی شن را به منظور خوردن جلبک هایی که روی سطح را پوشانیده است می بلعند)، بعضی جلبک یابنده که بیشتر انتخاب می کنند و به ندرت شن می بلعند، برخی جلبک زداها که با ایجاد صداهای قابل شنیدن و با استفاده از دندان های خاص شان در بین شن ها به دنبال جلبک می گردند، تعدادی از آنها جلبک پیچ که جلبک ها را با پیچاندن آنها به لبه های دندان هایشان آنها می خورند و نیز سایرین جلبک مکنده ها که بیشتر از جلبک های آزاد و رها تغذیه می کنند.
همچنین در بین سیکلیدهای ماهی خوار، بعضی از یک ماهی کامل و بعضی از یک بخش خاص ماهی مانند سیکلید فلس خوار و یا paedophages تغذیه می کنند. Paedophages ماهی است که با فشار سعی می کند محتویات دهان ماهی ماده را خالی کرده و سریعا تخم ها یا بچه ها را بخورد. در آخر بعضی از سیکلیدها برای خوردن حشرات و سایر بی مهرگان مانند میگو ها تخصص یافته اند.
این رنج وسیع به ما یک نمای کلی از آنچه اتفاق می افتد می دهد، اما هر چی بیشتر در مورد تغذیه جستجو می کنیم، بیشتر به یک شبکه از سوالات وابسته به هم پی می بریم که تعداد کمی از آنها جواب داده شده اند. برای مثال، سیکلیدها در طبیعت چه می خورند؟ آنها ترجیح می دهند چه چیزی بخورند؟ آنچه که آنها می خورند چه تاثیری رو آنها دارد و در نهایت ما به عنوان یک آکواریوم دار باید چه چیزی به آنها بدهیم؟ تحقیقات گسترده ای در رابطه با هر یک از عناوین بالا در حال انجام است، در حال حاضر بر روی عنوان اول تمرکز می کنیم. در ضمن یادآوری می کنیم در سایت نسیم یاس تنوع غذایی مختلفی برای سیکلیدها عرضه شده است که می توانید مناسب با آبزی خود بهترین نوع را انتخاب کنید .

فروش انواع غذای مخصوص ماهیان آب شیرین

سیکلیدها به صورت کلی در جوانی نسبت به بلوغ چیزهای مختلفی می خورند.

سیکلیدها در حیات وحش چه میخورند؟

دو راه برای پاسخ به این سوال وجود دارد. شما می توانید ماهی را نگاه کنید و بفهمید چه میخورد، و یا می توانید یک ماهی را گرفته و با کالبد شکافی معده آن، به این موضوع دست پیدا کنید. مشاهده مستقیم، روش بسیار با ارزشی است اما انجام آن در طبیعت بسیار مشکل است. در عین حال درک آنچه اتفاق می افتد همیشه عملی نیست. ممکن است تصور کنید ماهی در حال خوردن جلبک است اما در واقع در حال خوردن بی مهرگان ریز باشد. مشاهد مستقیم ممکن است در این موارد کوچک، غلط انداز باشد. روش ارزیابی فراوانی غذا در طبیعت نیز، ممکن است منجر به گمراهی شود.
تنها وجود یک غذا به معنی خورده شدنش نیست. بررسی محتویات شکم، دقیقا به ما می گوید چه چیزی در طبیعت توسط سیکلیدها خورده شده است. هر چند احتیاط در این بخش لازم است. بعضی از غذاها مانند تخم ها و لاروها به سرعت هضم می شوند، بنابراین مدت زیادی در معده ماهی نمی مانند و ممکن است در بررسی شکم ماهی یافت نشود.
مشکل دیگر این بررسی اینست که ممکن است تنوع اساسی در وعده های گونه های مختلف یا وعده های یک گونه در طی زمان باشد. به عنوان مثال سیکلیدها در جوانی نسبت به بلوغ چیزهای مختلفی می خورند. بسیاری از سیکلیدها نیز فرصت طلب هستند، آماده هستند تا از هر چیز راحت الحلقومی استفاده کنند که می تواند تخم یا لاروهای بی دفاع باشد. بنابراین عجله در تقسیم بندی سیکلیدها به جلبک خوار و یا گوشتخوار، ممکن است باعث از دست دادن بخش مهمی از زیست شناسی شود.

 

غذای مناسب برای سیکلیدها چیست؟
این ماهی به ندرت میگو میخورد و بیشتر از نرم تنان و حشرات تغذیه می کند.

این سوال پیش می آید که چرا تغذیه بعضی از سیکلیدها تا این سطح تخصصی است. دو پاسخ به ذهن می رسد؛ نیازمندیهای رژیم غذایی در مقابل اعضای بدن ماهی. این موضوع امکان دارد که گونه های خاصی به میزان زیاد در نیازمندیهای رژیم غذایی شان خاص باشند، مثلا سیکلیدی که به مواد مغذی موجود در نوع خاصی از شکار نیازمند می باشد. ممکن است در صورتی که ماهی از این شکار خاص محروم شود، نتواند دوام بیاورد.
اگرچه این یک عقیده رایج در بین سیکلید داران است، اما شواهد کمی برای اثبات این فرضیه وجود دارد. اما اعضای بدن ماهی ها بیان می کند که هر ماهی برای تغذیه از گونه ای خاص و نیز برای کاهش میزان رقابت با دیگران، تکامل پیدا کرده است. برای مثال یک گونه ممکن است دارای دندان تکامل یافته خاصی جهت خوردن جبلک ها از روی سطح صاف صخره ها باشد (تروقئوس موری)، در حالی که گونه خاص دیگری دارای دهان و شکل بدن متفاوتی جهت ربودن یک بی مهره نا آگاه از کف بستر باشد.

غذای مناسب برای سیکلیدها چیست؟
شکل بدن و دهان این ماهی برای شکار بی مهرگان از کف دریاچه تکامل پیدا کرده است.

 

این دو گونه ممکن است بتوانند در طبیعت درکنار یکدیگر زندگی کنند اما به دلیل تفاوت در رژیم غذایی شان، در رقابت مستقیم با یکدیگر نباشند. البته در طی زمان ممکن است تکامل های بعدی در سیستم تغذیه هر یک از گونه ها، به دلیل نیازمندیهای غذایی رخ دهد. و یا غذایی که برای یک گونه لذیذ است برای دیگری لذیذ نباشد و منجر به مشکلات گوارشی شود. این یک تفسیر در علت باد کردن مالاوی در بعضی از سیکلیدهای جلبک خوار آفریقایی است هر چند که مجددا ما دلایل کمی برای بررسی این توضیح داریم.
تحقیقات جدیدی که آقای ماساهیت یاما و همکارانش در دانشگاه کیوتو انجام داده اند نشان می دهد که ارتباطات پیچیده ای بین شکار و شکارچی وجود دارد. در این مورد ۱۴ گونه مختلف سکیلیدهای میگو خوار و نیز ۱۳ گونه دیگر میگو در دریاچه تانگانیکا مورد مطالعه قرار گرفتند. تمام گونه های میگو و سیکلید در یک منطقه در دریاچه یافت می شوند.
به یقین غذای بعضی از این سیکلیدها مخلوطی از میگوهای مختلف بود. چگونه این تعداد سیکلید تا این حد در یک منبع غذایی خاص، مشترک هستند؟ یاما از میگوهایی که در شب و روز در دریاچه حضور داشتند انتخاب کرد. آنها همچنین سیکلیدها را گرفته و معده آنها را بررسی کردند. شانس این تحقیقات این بود که تمام سیکلیدها فقط از میگو ها تغذیه کرده بودند و امکان تشخیص گونه های مختلف میگو، در داخل معده ماهی وجود داشت.
یاما از رابطه پیچیده ای بین سیکلیدها و میگو ها پرده برداری کرد. اینکه تا چه اندازه ای تغذیه گونه های مختلف به میگو ها وابسته است، چه گونه هایی از میگو ها را می خورند و چگونه آنها را شکار می کنند.

 

غذای مناسب برای سیکلیدها چیست؟
این ماهی برای تعقیب سریع میگوهایی که از دست سایر ماهی ها فرار می کند، تخصص پیدا کرده است.

پنج گونه مختلف سیکلید به صورت تخصصی فقط از میگو ها تغذیه میکنند، در واقع میگوها هشتاد درصد سبد غذایی آنها را میگوها تشکیل میدهند. سایر سیکلیدها میگوها را در کنار سایر شکارهایشان مانند ماهی های کوچک، تخم ماهی ها و کرم ها می خورند. و بعضی ها نیز به ندرت میگو میخورند و ترجیح میدهند بیشتر از نرم تنان و نوزاد حشرات تغذیه کنند.
۱۳ گونه میگوی مورد بررسی را می توان به ۳ دسته کوتوله، متوسط و کشیده تقسیم کرد. بررسی ها نشان داد که بیشتر این گونه ها در شب فعال هستند اما یک گونه کشیده در طول روز و بر روی سطح صخره ها فعالیت می کند. سایر میگوها در طول روز در زیر سنگ ها مخفی میشوند. این موضوع مهم است زیرا در حالت کلی سیکلیدها در طول روز تغذیه می کنند. بنابراین با وجود اینکه بعضی از انواع کوتوله به وفور یافت می شوند، سیکلیدها از آنها تغذیه نمی کنند. در حقیقت، میگوی مدل کشیده، غذای اصلی سیکلیدهای میگو خوار است.
سایز ماهی در اینکه چگونه شکارش را می گیرد موثر است. سیکلیدهای کوچک شکارشان را از روی صخره ها و در طی روز می قاپند. سیکلیدهای کمی بزرگ تر در جهش های ناگهانی برای گرفتن میگوها تخصص دارند و از آنجایی که صید میگوهای بزرگ تر برای سیکلیدهای کوچک مشکل است، سیکلیدهای بزرگ تر به خوردن آنها علاقه دارند.

 

غذای مناسب برای سیکلیدها چیست؟
این ماهی در یافتن میگوهای شبگرد در بین سنگ ها و شنها متخصص است.

بعضی از انواع سیکلیدها در بیرون کشیدن میگو ها از مخفی گاهشان تبحر داشته و بنابراین به خوردن میگوهایی که در طول روز فعال نیستند، می پردازند.
اگرچه تحقیات نشان داد که هر چهارده گونه سیکلید تقریبا از تمام انواع میگوهای تغذیه می کنند، اما متغیر مهمی وجود دارد که آنها چگونه اینکار را انجام میدهند. اکنون تصور کنید که تمام این ماهی ها به یکدیگر شباهت دارند، حداقل در رقابت با سایر ماهی ها، مانند سیکلید پایک یا سیکلید زمین خوار هستند. درک تمام پیچیدگی رفتارهای تغذیه ای در میان سیکلیدها، نیاز به تحقیقات بیشتر و تامین غذای ذهن دارد.

 

برای یافتن غذای متشکل از میگو برای سیکلیدهای خود در جستجوی سایت نسیم یاس تایپ کنید (( میگوی خشک ))

 

 

 

( ترجمه و تدوین توسط وحید پازوکی )

 

لطفا به حق کپی رایت نسیم یاس و نویسنده احترام بگذارید